بلاگ, دانلود اپلیکیشن

8 اپلیکیشن برتر برای معلولین و افراد کم توان

اپلیکیشن معلولین و دانلود بهترین اپلیکیشن معلولین

به مناسبت روز جهانی معلولین 3 دسامبر یا دوازدهم آذر تصمیم گرفتیم تا از سمت خودمان بهترین اپلیکیشن معلولین را معرفی کنیم. شاید این حرکت کوچک و این معرفی کارآفرین‌های جوان ایرانی را در زمینه توسعه برنامه‌های موبایل برای افراد ناتوان یا کم توان تشویق کند. همچنین با اشتراک این مقاله به افراد معلول یا کم توان کمک خواهید کرد تا احساس بهتری در زندگی خود داشته باشند.

اینفوگرافی معرفی و دانلود اپلیکیشن رایگان به مناسبت روز جهانی معلولین آوامگ

اپلیکیشن برای افراد ناتوان جسمی، بصری، شنوایی، تکلم و افراد آسیب دیده به مناسبت روز جهانی معلولین – آوامگ

وقتی الکساندر نول 12 ساله مردی را دید که روی ویلچر سخت در حال تلاش برای عبور از یک در است، یک ایده مبتکرانه به ذهنش خطور کرد. ایده از این قرار بود؛ اگر برنامه یا وب سایتی وجود داشته باشد که بتواند با افراد دارای معلولیت ارتباط برقرار کند و فروشگاه های دارای درب اتوماتیک را فقط به آن‌ها نشان دهیم، چه؟ بنابراین از این حس بشر دوستانه، یک راه حل برای افراد ناتوان یا کم توان شکل گرفت.

الکساندر نول مخترع 12 ساله اپلیکیشن برای معلولین

الکساندر نول مخترع 12 ساله اپلیکیشن برای معلولین

این کارآفرین جوان دست به کار شد و برنامه Ability را توسعه داد – یک برنامه دسترسی رایگان شبیه به Yelp – که به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند تا با ارائه اطلاعاتی موقعیتی در مورد رمپ ویلچر، پارکینگ معلولان، منوهای بریل و موارد دیگر، در مکان های عمومی به سهولت تردد کنند. با یک بازدید از نمایش الن دی جنرس Ellen DeGeneres و یک کمک هزینه استارتاپی ۲۵۰۰۰ دلاری از شاترفلای Shutterfly، ایده الکساندر 12 ساله در مسیر توسعه خودش قرار گرفت.

در واقع، برنامه‌های تلفن همراه یا اپلت ها برای تلفن‌های هوشمند اندروید و iOS به افراد دارای معلولیت کمک می‌کنند تا سریعا راه خود را در سراسر جهان بهتر پیدا کنند. در نتیجه در این فرآیند به زندگی بهتر برای افراد ناتوان کمک می‌کنند. در این مقاله سعی کرده ایم از راهنمای سفر برای معلولین تا دسترسی و حتی تنظیم قرار ملاقات؛ 8 اپلیکیشن مرتبط با  افراد معلول و کم توان را شرح دهیم.

اپلیکیشن BE My Eyes برای ارتباط مسافران کم بینا

اپلیکیشن برای معلولین بینایی؛ اگر فردی با اختلال بینایی خود در محیطی ناآشنا باشد، یافتن مسیر برای وی سخت و دشوار خواهد بود. این مساله برای افراد با ناتوانی در بینایی همان مشکلی است که اپلیکیشن چشمان من باش یا Be My Eyes در صدد راه حل برای آن برآمده است.

هنگامی که فرد از برنامه چشم من باش / بی ما آیز / استفاده می‌کند، با کمک یک داوطلب بینا از طریق یک خط ویدئوی مستقیم ( یا همان لایو استریم خودمان ) به او متصل می شود. سپس داوطلب می‌تواند با صحبت از راه دور به فرد نابینا کمک کند تا مسیر را بیابد یا وصف محیط پیرامون وی کند (چه خوش گفت آوامگ). اگر فرد نابینایی در اطراف شما وجود دارد؛ اپلیکیشن Be My Eyes از طریق AppStore برای کاربران iOS قابل دانلود و استفاده است.

دانلود اپلیکیشن برای معلولین بینایی be my eyes

اپلیکیشن برای معلولین بینایی

دانلود رایگان Be My Eyes

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 8.44MB

پسورد: avaneed.com

برنامه Dragon Dictation برای گفتگو با افراد کم شنوا

اپلیکیشن برای معلولین کم شنوای دیگر؛ بی هیچ علمی از لب خوانی یا دانش زبان اشاره، ارتباط با فردی که دچار اختلال شنوایی است، سخت و دشوار است. برنامه انشای اژدها یا Dragon Dictation / دِراگون دیکتِیشِن / یکی از امیدوارکننده ترین راه حل ها برای این مشکل است. برنامه ای که میاد و متنی که تمام گفتگوها و صداها را برای فرد ناشنوا دیکته می‌کند!

دانلود اپلیکیشن تبدیل گفتار به متن اندروید

اپلیکیشن تبدیل گفتار به متن اندروید

برنامه موبایل Dragon Dictation یکی از بهترین اپلیکیشن‌های تبدیل گفتار به متن برای گوشی موبایل و تبلت و سایر دیوایس‌های هوشمند است. این اپلیکیشن؛ با دقت بالا گفتار شما را به متنی ساده و روان برای افراد با معلولیت شنوایی ( ناشنوا ) تبدیل می‌کند.  از همه مهم‌تر، سرعت تبدیل آن بسیار سریعتر از میانگین سرعت تایپ افراد با موبایل (35 کلمه در دقیقه) است. لینک دانلود اپلیکیشن متن به گفتار با افراد ناشنوا یا Dragon Dictation جهت سهولت کاربران ایرانی در ذیل قرار داده شده است.

دانلود رایگان Dragon Dictation

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 14.5MB

پسورد: avaneed.com

Assistive Touch دسترسی کمکی برای معلولین جسمی

اپلیکیشن برای معلولین جسمی؛ برای برخی از کاربران آیفون و سامسونگ ( این گوشی های هوشمند معروف امروزی ) که معلولیت جسمانی خاص دارند؛ حتی کار به ظاهر ساده با تلفن می‌تواند دشوار باشد. با این حال، با فعال کردن قابلیت ( لمس کمکی )  Assistive Touch، کارکردن با گوشی هوشمند بسیار آسان تر شده است.

اپلیکیشن assistive touch دسترسی سریع و میانبر برای اندروید

اپلیکیشن assistive touch دسترسی سریع و میانبر برای اندروید

تاچ کمکی /اسیستیو-تاچ/ دکمه‌های مجازی بر روی نمایشگر موبایل ظاهر می‌کند. این دکمه‌های لمسی مجازی به کاربران کمک می‌کند تا دستگاه را بدون نیاز به حرکت سخت برای انگشتان دست کنترل کنند. دکمه‌های خانه مجازی Home screen buttons، دکمه‌های برگشت Back، دکمه‌های اسکرین‌شات screenshot buttons و کنترل صدا volume control- حتی روشن و خاموش کردن دستگاه، خیلی ساده و جمع و جور در صفحه نمایش داده می‌شوند. این قابلیت برای کاربران اندروید و iOS در تنظیمات گوشی وجود دارد.

اپلیکیشن assistive touch برای معلولین حرکتی

اپلیکیشن assistive touch برای معلولین حرکتی

اجرای اپلیکیشن‌های موبایل (تلفن های هوشمند) برای کامپیوترها نیز امکان پذیر است.

دانلود رایگان Assistive touch برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 8.44MB

پسورد: avaneed.com

اپلیکیشن JABtalk برای معلولین کلامی

اپلیکیشن برای معلولین تکلّمی؛ اپلیکیشن دیگر متن به گفتار JABtalk عملکرد و /پرفورمنس/ تبدیل متن به گفتار را یک قدم جلوتر از برنامه‌های مشابه برده است تا به بزرگسالان و کودکان با معلولیت کلامی (لال) کمک کند تا با دنیای پیچیده ارتباط خیلی بهتری برقرار کنند. این برنامه شامل توانایی ساخت جملات پیچیده، سازماندهی کلمات به صورت روان و ادای اصوات گفتگو در دسته‌بندی‌های تعریف شده توسط کاربر را داشته باشد. همچنین قابلیت وارد کردن تصاویر و صدا به صورت همزمان، در این برنامه امکان پذیر است.

اپلیکیشن تبدیل متن به گفتار برای معلولین تا بتوانند صحبت کنند

اپلیکیشن تبدیل متن به گفتار برای معلولین تا بتوانند صحبت کنند

با دانلود اپلیکیشن متن به گفتار JABtalk (ویژه معلولین کلامی یا افراد لال) بسیاری از مسائل تبدیل نوشتار به صوت بر طرف می‌شود. حتی این برنامه شامل یک ویژگی پشتیبان Backup برای انتقال تنظیمات به یک دستگاه جدید است. اساساً این اپلیکیشن هر دستگاه اندرویدی را به یک دستگاه AAC (augmentative and alternative communication) تبدیل می‌کند. این برنامه در مرحله توسعه خود است، به طوری که هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، عملکرد آن را بهبود پیدا می‌کند. دانلود نسخه موبایل JABtalk برای کاربران اندروید در دسترس است.

دانلود رایگان JABtalk برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 14.5MB

پسورد: avaneed.com

برنامه Perfect Keyboard برای معلولین بینایی یا تحرکی

اپلیکیشن برای معلولین تحرّکی؛ اپلیکیشن Perfect Keyboard برنامه تکمیل شده از کیبورد هوشمند برای گوشی‌های موبایل اندرویدی و iOs است. در واقع یکی دیگر از ابزارهایی است که در 8 اپلیکیشن برتر موبایل برای کمک به افرادی که مهارت محدود یا نقص بینایی دارند، جهت دانلود و معرفی وجود دارد. همچنین یک برنامه متمرکز بر چیدمان صفحه کلید با تنظیماتی است که امکان افزایش ارتفاع کلید، اندازه متن و فاصله بین ردیف‌های دکمه کیبورد را برای تایپ با گوشی و درک آسان‌تر کلمات، فراهم می‌کند.

اپلیکیشن perfect keyboard شخصی ساز متفاوت کیبورد گوشی موبایل

اپلیکیشن perfect keyboard شخصی ساز متفاوت کیبورد گوشی موبایل

این برنامه وضوح کلمات کیبورد گوشی و تبلت را بهبود می‌بخشد. در اپلیکیشن پرفکت کیبورد احتمال لمس چند دکمه از صفحه کلید موبایل (به صورت تصادفی یا هم زمان) کاهش پیدا می‌کند. در واقع با استایل و ظاهر پیش فرض Default یا شخصی سازی توسط کاربر ضربه زدن به چندین کلید کاهش می‌یابد. از قابلیت‌های این برنامه برای معلولین حرکتی-جسمانی؛ کاهش زمان و خطاهای احتمالی هنگام وارد کردن اطلاعات است. نسخه ممتاز یا همان پرو وجود دارد که کیفیت رنگ‌ها را بهبود می‌بخشد و شامل تم، استایل یا Gesture بهتری است. نسخه رایگان اپلیکیشن تغییر کیبورد گوشی برای کاربران اندروید در دسترس است.

دانلود رایگان Perfect Keyboard برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 1.69MB

پسورد: avaneed.com

اپلیکیشن SuperVision تبدیل گوشی به ذره بین

اپلیکیشن برای معلولین با بینایی ضعیف؛ اپلیکیشن تبدیل موبایل به ذره‌بین یا SuperVision Magnifier دنیای مجلات و روزنامه‌های با سایز کوچک کلمات چاپی را برای کسانی که دارای اختلالات بینایی متوسط ​​تا شدید هستند، واضح و خواندنی می‌سازد. این برنامه با بزرگ‌نمایی از دوربین گوشی هوشمند برای بزرگ‌نمایی کتاب‌ها، اسناد و تصاویر چاپ‌شده است. در حالی که رابط کاربری آسان و عملکرد بالایی در نمایش تصاویر و نوشته‌های چاپ شده دارد.

قابلیت فوق العاده‌ی برنامه سوپر ویژن در کمک به افراد با بینایی ضعیف این است که نه تنها وضوح متن و تصویر را در زوم بالا حفظ می‌کند، بلکه دارای سیستم هوشمند است. الگوریتم تثبیت کننده تصویر با دانلود برنامه سوپرویژن (ذره‌بین کننده دوربین گوشی) برای کمک به افرادی است که دست های لرزان دارند. SuperVision Magnifier حتی عملکرد سیاه و سفید کنتراست را با دکمه‌های بزرگ و متن خوانا ارائه می‌دهد. دانلود رایگان اپلیکیشن ذره بین برای کاربران iOS و اندروید موجود است.

دانلود اپلیکیشن ذره بین گوشی

اپلیکیشن ذره بین گوشی

اپلیکیشن‌های موبایل به افراد معلول جسمی، بینایی، شنوایی و حرکتی کمک می‌کنند تا از موبایل خود برای زندگی بهتر و راحت‌تر استفاده کنند.

دانلود رایگان تبدیل گوشی به ذره بین برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 13.6MB

پسورد: avaneed.com

اپلیکیشن NotNav و NowNav GPS برای مسیریابی افراد نابینا

اپلیکیشن کمک رسان به معلولین جهت سهولت استفاده از سیستم ناوبری یا همان GPS برای دانلود بر روی گوشی شما وجود دارد. برنامه /ناتنَو/ NotNav و NowNav GPS Accessibility یک سیستم GPS ساده است که نزدیک‌ترین آدرس خیابان به همراه سمت قطب‌نما را به صورت صوتی اعلام می‌کند. از جمله گذرگاه‌ها، چهارراه‌ها و هر ویژگی دیگری که کاربر آن را با گفتار در اپلیکیشن تعریف کند. تنظیم این موارد (حتی شامل دستورالعمل‌های گام به گام) برای استفاده آسان و راحت در خود برنامه GPS موبایل NotNav، برای افراد نابینا آموزش داده می‌شود.

برنامه مسیریاب صوتی ویژه معلولیت بینایی

برنامه مسیریاب صوتی ویژه معلولیت بینایی

همچنین NotNav و NowNav GPS Accessibility با عملکرد سریع در ادای جملات راهنمای خیابان صوتی عمل می‌کند و می‌توان آن را با زبان و لهجه خود تنظیم کنید تا تجربه بهتری برای استفاده از این اپلیکیشن داشته باشید. نسخه پرو این اپ با یک بار پرداخت، تعداد زیادی از این ویژگی‌ها را آزاد یا Unlock می‌کند. در واقع نسخه رایگان GPS صوتی هم هست اما خرید و ارتقا به پکیج پیشرفته آن را به انتخابی مناسب برای نیازهایی از جنس ناوبری و لوکیشن و GPS  برای افراد با اختلال بینایی تبدیل کند. مطابق 6 مورد گذشته، دانلود اپلیکیشن هوشمند GPS صوتی برای کاربران اندروید، در دسترس است.

دانلود رایگان اپلیکیشن NotNav برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 1.79MB

پسورد: avaneed.com

اپلیکیشن Wheel Mate یابنده جای پارک برای معلولین حرکتی

یافتن امکانات عمومی و دسترسی به اماکن شهری و نزدیک اغلب می تواند در محیط شلوغ شهری چالش برانگیز باشد. برای رفع این مشکل اپلیکیشن ویل مِیت Wheel Mate برای افراد معلول حرکتی راه حل ارائه داده است. این برنامه برای کمک به شما وجود دارد تا به صورت ویژه فقط به اماکن مربوط به دسترسی داشته باشید. به طور خاص، این برنامه به افراد کمک می‌کند تا از مکان پارکینگ معلولین تا سرویس‌های بهداشتی قابل دسترس را حین حرکت با ویلچر پیدا کنند. جهت دانلود رایگان WheelMate™ ویل میت برای اندروید و iOS در ذیل لینک دسترسی و دانلود قرار داده شده است.

اپلیکیشن برای معلولین فروشگاه اینترنتی آوانید 8 اپلیکیشن برتر برای معلولین و افراد کم توان

دانلود رایگان اپلیکیشن WheelMate برای اندروید

دکمه نمایشی دانلود مستقیم فایل

نوع سیستم عامل: اندروید

نوع فایل دانلودی: فایل فشرده (.zip) سازگار با اندروید

حجم: 14.5MB

پسورد: avaneed.com

سخن پایانی

مقاله فوق با یک روز تاخیر از گذشت روز جهانی معلولین نوشته، تدوین و تهیه شد. امیدوارم ما (تیم محتوای مجله اینترنتی آوامگ) را با نظرات سازنده و ایجاد تعامل دو طرفه در بهبود خدمت رسانی، اطلاع رسانی اخبار و محتواهای باحال و بدرد بخور و خیلی چیزهای دیگه کمک و یاری فرمایید. ضمنا با ورود و ثبت نام در فروشگاه خرید اقساطی آوانید می‌توانید از اطلاع رسانی مقالات درج (شامل بروزرسانی مقالات قدیمی یا بارگذاری اخبار جدید) از طریق ایمیل آگاه و هوشیار شوید.

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی

به صد دفتر نشاید گفت حسب‌الحال مشتاقی

1 دیدگاه در “8 اپلیکیشن برتر برای معلولین و افراد کم توان

  1. سپیده گفت:

    بسیار کاربردی بود
    مرسی

دیدگاهتان را بنویسید